Кога КАТ не идва при пътнотранспортно произшествие (ПТП) и как да постъпим?
Застраховката „Гражданска отговорност“ е задължителна за всички собственици и ползватели на моторни превозни средства (МПС) в България. Тя покрива отговорността на застрахования за причинените от него имуществени и неимуществени вреди на трети лица, в резултат на притежаването или използването на МПС. Според Закона за движението по пътищата (ЗДвП) застраховката трябва да бъде валидна през целия период, в който МПС е регистрирано за движение в страната. Валидността ѝ се удостоверява чрез електронна проверка при спиране от полицаи. Също наличието на стикер върху предното стъкло и контролния талон към полицата. Ако документите са в ред, водачите няма да бъдат санкционирани. Отговорностите на застрахователя и задълженията на водача по отношение на застраховката „Гражданска отговорност“ са ясно дефинирани в ЗДвП и свързаните с него подзаконови нормативни актове.
Когато настъпи пътнотранспортно произшествие (ПТП), участниците в него е необходимо да извършат задължително някои конкретни действия. Едно от тях е да опишат и заявят пред съответните служби станалото. Начините за документиране се различават помежду си по необходимостта от присъствието на служители на пътна полиция (КАТ) и участието им в съставянето на съответните документи за събитието.
Участниците в местопроизшествието са длъжни да се обадят на телефон 112 и да уведомят, че е станало ПТП и да заявят, че няма да чакат пристигането на пътна полиция и ще разпишат двустранен протокол по гражданската отговорност, който служи пред застрахователните компании и документира събитието. Това е възможно, когато няма пострадали хора, участниците в катастрофата са двама и са съгласни с обстоятелствата и щетите са само материални.
Служителите на полицията не са задължени да се отзоват на сигнал и застраховката ГО не влиза в сила, когато има:
- Настъпили повреди на МПС-то в резултат от природни бедствия:
- Щети от пожар на МПС.
- Повреди по МПС, възникнали докато то е било паркирано.
- Щети, които не са причинени от друго пътно превозно средство.
- Повреди само по стъклата на автомобила.
Случаите, в които задължително служители на КАТ участват в описването на мястото на произшествието, са:
- Ако има убити или ранени хора.
- Ако произшествието е предизвикало задръстване на пътното платно.
- Ако в произшествието участва превозно средство, което превозва опасен товар или товар, който се е разпилял и представлява опасност за движението.
- Ако има съмнения, че участник в произшествието е под въздействието на алкохол или други упойващи вещества или ако няма необходимите права за управление на МПС.
- Ако произшествието включва превозно средство на Министерството на отбраната, Българската армия или съюзнически/ чужди въоръжени сили, преминаващи през или пребиваващи на територията на Република България. В този случай се уведомява служба „Военна полиция“.
- Ако има разногласия между участниците относно обстоятелствата на произшествието.
- Ако произшествието е с един участник и моторното превозно средство не може да се придвижи поради нанесените вреди
- ПТП-то се е случило на автомагистрала или на друго място, където е необходимо полицейско присъствие.
- Пътнотранспортно произшествие е причинено от превозно средство, което не е застраховано с ГО.